Jeśli masz jakieś pytania dotyczące matury - zadaj je pod tym postem
1. Skąd mam czerpać oficjalne informacje odnośnie egzaminu maturalnego?
ODP: Szczegółowe informacje są podawane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i można je znaleźć tu.
2. Kiedy odbywają się matury?
ODP: Szczegółowy harmonogram matur znajduje się w dropboxie.
3. Gdzie mogę złożyć deklarację maturalną i w jakim terminie?
ODP: Ostateczny termin składania deklaracji to 7 luty. Jednak deklarację można już składać pod koniec września.
Deklaracje przyjmowane są elektronicznie w systemie ZIU. Aby otrzymać uprawnienia do systemu deklaracji trzeba odwiedzić sekretariat.
4. Mam stwierdzoną dysleksję, dysgrafię, dysortografię lub dyskalkulię. Czy muszę to zgłosić?
ODP: Tak! Jeśli chcesz oczywiście mieć łagodniejsze kryteria oceniania, to koniecznie przynieś opinię lekarską do sekretariatu Szkoły w terminie do 7 lutego!
Po tym terminie złożenie orzeczenia lekarskiego nie będzie uwzględniane!
Jeżeli twoje zaświadczenie było już składane, to podczas składania deklaracji maturalnej koniecznie o tym przypomnij. Dokumenty złożone w innych szkołach nie są przekazywane do naszego Liceum.
5. Czy na egzamin trzeba przyjść ubranym na galowo?
ODP: Nie, ale należy zadbać o odpowiedni dress code i pamiętać, aby był to przynajmniej business casual lub smart casual. Należy pamiętać, że zasada ta tyczy się wszystkich egzaminów - w terminie głównym, dodatkowym jak i poprawkowym.
6. Co można przynieść ze sobą na egzamin?
ODP: Na egzamin TRZEBA przynieść dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem! W razie zagubienia dowodu osobistego należy wcześniej wyrobić zaświadczenie z najbliższego posterunku policji. Bez dokumentu tożsamości dana osoba może zostać niewpuszczona na egzamin.
Na egzamin można, a nawet trzeba zabrać ze sobą przybory, o których będzie mowa później. Dodatkowo koniecznie weź butelkę wody, gdyż w okresie matur jest już bardzo ciepło, a organizm potrzebuje w chwilach wzmożonej pracy umysłowej więcej wody niż zwykle. Każdy może wziąć ze sobą plecak lub torebkę na najbardziej potrzebne rzeczy oraz telefon, jednak wszystkie te rzeczy będą musiały być pozostawione w szatni lub w oddzielnym miejscu na sali egzaminacyjnej, bez możliwości korzystania z nich w trakcie egzaminu.
7. Czy na egzaminie można korzystać z telefonu komórkowego, tabletu lub innego urządzenia telekomunikacyjnego?
ODP: Nie. Obowiązuje zakaz używania takich urządzeń podczas egzaminu. Wszystkie urządzenia, które mogą naruszyć ciszę i porządek na sali podczas egzaminu dodatkowo muszą być wcześniej wyłączone! W razie spowodowania sytuacji, w której maturzysta przeszkodzi innym w pisaniu egzaminu, może być on wyproszony z sali, a jego egzamin unieważniony.
W czasie matur sieć internetowa jest szczególnie monitorowana przez Policję. Wszelkie próby ściągania lub wysyłania za pomocą telefonów zdjęć arkuszy egzaminacyjnych mogą skończyć się unieważnieniem pracy nie tylko osoby, która oszukuje, ale wszystkich zdających. Takie sytuacje miały już miejsce w poprzednich latach w innych szkołach w Polsce, więc zawsze przed egzaminem sprawdź, czy twój telefon jest wyłączony i oddany przed wejściem do sali egzaminacyjnej.
Oto przykład nieuprawnionego użycia telefonu podczas matury w 2022 roku w jednej z warszawskich szkół:
Cały artykuł znajdziesz tutaj.
8. Jakie przybory należy zabrać ze sobą na egzamin?
ODP: Najważniejsze, to zabrać ze sobą długopis z czarnym tuszem. Bywa tak, że długopisy lubią się wypisywać... więc zabierz ze sobą przynajmniej dwa! Dlaczego czarny tusz? Ponieważ maszyny skanujące i odczytujące arkusze egzaminacyjne mogą niebieskiego tuszu po prostu nie zauważyć... Na egzamin z matematyki (ale także biologii, fizyki, chemii, geografii, informatyki i WOSu) weź ze sobą kalkulator prosty, czyli taki, który posiada tylko przyciski dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia oraz obliczanie procentów i wyciąganie pierwiastków kwadratowych. Kalkulatory proste ma na swoim wyposażeniu także szkoła, jednak dla wszystkich może ich nie starczyć....
Na egzamin z matematyki dobrze jest wziąć także linijkę oraz specjalny cyrkiel na długopis.
9. O której mam przyjść na egzamin?
ODP: Egzaminy pisemne rozpoczynają się zwykle o godzinie 9.00 lub 14.00. Zaplanuj jednak swój przyjazd do szkoły najlepiej na godzinę przed egzaminem.
UWAGA!!! Na terenie szkoły w czasie i przed egzaminem nie mogą przebywać żadne osoby oprócz zdających (np. rodzice, koledzy).
10. Dlaczego tak wcześnie?
ODP: Pamiętaj, że matura to egzamin państwowy i we wszystkich szkołach rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9.00. Lepiej zaplanować przyjazd wcześniej, niż nie zdążyć na autobus lub pociąg i nie zostać wpuszczonym do sali... Drzwi do Szkoły zamykane są o godzinie 9.00 i nikt nie może do niej wejść.
WSKAZÓWKA: W dniu matur nie najlepszym pomysłem jest zamawianie taksówki. Pamiętaj, że w tych dniach zdaje kilkadziesiąt tysięcy uczniów w Warszawie, a tyle taksówek nie jeździ po mieście...
11. Co mam zrobić, jeśli w dniu egzaminu zachoruję lub zatrzyma mnie jakaś ważna sprawa?
ODP: Przede wszystkim poinformuj o tym jak najszybciej Dyrektora. Jeśli jest to nieszczęśliwy przypadek losowy (poważne opóźnienie pociągu, choroba itp.), możesz ubiegać się o napisanie egzaminu w sesji dodatkowej. W związku z tym jeszcze tego samego dnia, a najpóźniej w dniu następnym wyślij do Dyrektora wniosek o termin dodatkowy i załącz dokument, który potwierdza twoją nieobecność (zwolnienie lekarskie, zaświadczenie z PKP itp.)
12. Przystępowałem/łam już do matury w poprzednich latach. Czy, jeśli w tym roku chcę podejść do wybranych przedmiotów ponownie, to muszę uiszczać jakąś opłatę?
ODP: Tak, dokładne zasady uiszczania opłat za ponowne podejście do egzaminów są określone przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną (OKE). Zasady uiszczania opłat znajdą Państwo na stronach OKE lub w systemie ZIU.
POWODZENIA NA MATURZE!!!