FAQ
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące nauki w ASLO - zadaj je pod tym postem
• ZAPIS DO ASLO
• PODSTAWOWE INFORMACJE
• PANEL UCZNIA
• PRACE KONTROLNE
• EGZAMINY
• OPŁATY
ZAPIS DO ASLO
1. Czy osoba poniżej 18 roku życia może zapisać się do ASLO?
ODP: Tak, ASLO przyjmuje słuchaczy w wieku od 16 lat. W przypadku osoby poniżej 18 roku życia potrzebna jest obecność opiekuna prawnego/rodzica przy zapisie.
2. Co jest potrzebne, aby zapisać się do ASLO?
ODP: Aby zapisać się do ASLO, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem) oraz świadectwo ukończenia poprzedniej szkoły (podstawowej lub gimnazjum) w oryginale. Opcjonalnie, jeśli przepisujesz się z innej szkoły, możesz poprosić ją o wystawienie Arkusza Ocen. Taki arkusz ocen jest dla ASLO potwierdzeniem historii Twojej nauki.
O arkusz ocen ASLO może również wystąpić do Twojej poprzedniej szkoły w późniejszym czasie.
2. Czy mogę zapisać do ASLO się online?
ODP: Tak, możesz skorzystać z opcji 'Zapisz się do Szkoły', która znajduje się na stronie głównej ASLO pod adresem www.asliceum.pl. Jednak pamiętaj, że zapis taki jest jedynie chwilowym zablokowaniem wolnego miejsca w ASLO. Pełny zapis do Szkoły następuje po podpisaniu umowy w sekretariacie ASLO.
PODSTAWOWE INFORMACJE
1. Kiedy odbywają się zajęcia w ASLO?
ODP: Zajęcia w ASLO odbywają się zwykle co dwa tygodnie w weekendy (sobota i niedziela). Najczęściej rozpoczynamy zajęcia o godzinie 9.00, a kończymy o 15.45.
Szczegółowy plan zajęć dostępny jest na Dropboxie.
2. Jakie przedmioty są nauczane w ASLO?
ODP: W ASLO prowadzi się zajęcia: język polski, matematyka, język angielski, historia, fizyka, chemia, biologia, chemia, HiT, informatyka i biznes i zarządanie.
3. Czy po ukończonym semestrze lub klasie mogę odebrać swoje świadectwo?
ODP: W szkole dla dorosłych nie są wystawiane świadectwa ukończenia danych klas. Wystawiane jest jedynie świadectwo ukończenia szkoły.
4. Czy w ASLO mogę wyrobić legitymację i do jakich zniżek mnie uprawnia?
ODP: Aby wyrobić legitymację należy po prostu przyjść ze zdjęciem do sekretariatu ASLO. Jeśli chodzi o zniżki to należy bezpośrednio dowiadywać się w danych instytucjach na temat aktualnych zniżek (potrafią się zmieniać).
UWAGA!!! Od 12 lipca 2024 obowiązują nowe legitymacje w formie plastikowej karty (stare legitymacje jednak nie tracą ważności).
5. Co to jest MLegitymacja i jak mogę ją wyrobić?
ODP: MLegitymacja to elektroniczny dokument wystawiany przez ASLO, który jest kopią legitymacji papierowej. Można z niej korzystać poprzez aplikację MObywatel.
Podstawą wydania dokumentu elektronicznego jest osiadanie go w formie papierowej.
Tak, ASLO może wystawić Tobie MLegitymację. Aby tego dokonać potrzebne jest Twoje zgłoszenie. Aby było Ci wygodniej, możesz użyć własnoręcznie zrobionego zdjęcia, a potem przygotować je w automatycznym edytorze dostępnym w panelu ucznia.
6. Jestem słuchaczem ASLO, ale z różnych powodów chciałbym przestać chodzić do szkoły. Czy wystarczy, że przestanę pojawiać się na lekcjach?
ODP: W momencie podjęcia decyzji o zaprzestaniu uczęszczania jak najszybciej powiadom o tym sekretariat Szkoły. Jeśli tego nie zrobisz, podpisana umowa nadal będzie obowiązywać - opłaty za kolejne miesiące będą się naliczały, jak również kary za ewentualny brak frekwencji.
Dopiero poprawne wypowiedzenie umowy (zwykle na piśmie), może zakończyć działanie podpisanej wcześniej umowy.
7. Zapisałem/am się do Szkoły. Czy powinienem kupić jakieś podręczniki do nauki?
ODP: Na pierwszych zajęciach nauczyciele przekazują informacje z jakich materiałów będą korzystać.
8. Chciałem/am zadać pytanie do sekretariatu. Jak mogę to zrobić?
ODP: Oczywiście najprostszym sposobem zadania pytania jest wizyta w sekretariacie. Jednak jeśli nie jesteś akurat w szkole, najlepiej napisać maila do Szkoły (adres mailowy znajdziesz tu). Sprawy pilne mogą być rozwiązywane telefonicznie (numer telefonu znajdziesz tu).
Skomplikowane pytania zadane SMSem mogą pozostać w ogóle bez odpowiedzi.
Innym sposobem jest zadawanie pytań poprzez aplikację SPACES.
UWAGA!!! Zadanie pytania bez podpisu (imię, nazwisko oraz klasa) pozostanie bez odpowiedzi.
9. Gdzie znajdę adresy mailowe do nauczycieli? Jak mogę się z nimi skontaktować?
ODP: Adresy mailowe do nauczycieli nie są podawane przez Szkołę. Jeśli nauczyciel wyda polecenie napisania pracy i oddania jej mailowo, informację o swoim adresie mailowym powinien przekazać słuchaczom na lekcji lub w dropboxie.
Do zadawania bezpośrednich pytań nauczycielowi służy Forum. Zanim jednak zadasz tam pytanie, sprawdź, czy już ktoś takiego pytania nie zadał wcześniej. Zdublowane pytania będą ignorowane przez nauczycieli, zgodnie ze zwyczajowymi zasadami korzystania z forum.
10. W jaki sposób zaznaczam swoją obecność na zajęciach?
ODP: Słuchacz zaznacza swoją obecność własnoręcznym podpisem na listach obecności, które dostępne są na każdym bloku zajęć. Podpis musi zawierać imię i nazwisko słuchacza. Inna forma podpisu nie będzie uwzględniana.
Jeśli twoje nazwisko nie figuruje na liście słuchaczy, podpisz się po prostu na końcu listy i zgłoś ten fakt do sekretariatu Szkoły.
UWAGA!!! Złożenie podpisu za inną osobę może skutkować skreśleniem z listy słuchaczy w trybie natychmiastowym.
11. Zapomniałem/am wpisać się na listę obecności podczas zajęć. Jak mogę dopisać się na listę obecności po skończonych zajęciach.
ODP: Nie ma możliwości wpisywania się na listę obecności po zakończonych zajęciach. Szkoła również nie prowadzi dochodzeń, czy dana osoba była lub nie była na zajęciach. Jedynym dokumentem stwierdzającym obecność jest właśnie lista obecności. Prosimy o pilnowanie wpisywania się na nią. Jest to obowiązkiem słuchacza.
UWAGA!!! Wykryte próby podpisywania się na liście obecności przez osoby trzecie będą skutkowały skreśleniem danej osoby z listy słuchaczy.
12. Spóźniłem/am się na zajęcia lub wyszedłem/wyszłam wcześniej. Nauczyciel zanotował o tym wzmiankę w liście obecności. Dlaczego?
ODP: Nauczyciel ma prawo do notowania, jeśli dany słuchacz nie jest na całości zajęć. Ma to wpływ na obliczanie frekwencji w danym miesiącu.
UWAGA!!! Jeśli nauczyciel uzna, że słuchacz w jakikolwiek sposób zakłóca prowadzenie zajęć, ma prawo do wyproszenia go z sali. Odpowiednia notatka o braku frekwencji jest wtedy zapisywana przez nauczyciela na liście obecności.
13. Czy mogę byc skreślony z listy słuchaczy na podstawie obecności lub braku opłat?
ODP: Tak, słuchacz, który wykazuje się mniejszą frekwencją w semestrze niż 51% może być skreślony z listy słuchaczy. Również, zgodnie z umową, słuchacz, który zalega z płatnościami za dwa miesiące może być skreślony z listy słuchaczy.
UWAGA!!! Zaświadczenia o nauce oraz legitymacje nie będą wystawiane słuchaczom zalegającym za dwa lub więcej miesięcy nauki.
14. Gdzie znajdę plan lekcji? Kiedy planowane są zajęcia?
ODP: Plan lekcji znajduje się w dropboxie w panelu ucznia. Zajęcia odbywają się zwykle co dwa tygodnie (dwa razy w miesiącu), ale nie jest to regułą. W uzasadnionych przypadkach może zdarzyć się sytuacja zmian planu lub organizowania zajęć co tydzień.
15. Czy grozi mi jakaś kara za przyjście do Szkoły pod wpływem alkoholu lub narkotyków?
ODP: W takich przypadkach Szkoła reaguje bardzo radykalnie - wzywana jest policja na teren Szkoły. W razie potwierdzenia zażycia takich substancji przez słuchacza, jest on skreślany z listy słuchaczy w trybie natychmiastowym.
16. Gdzie mogę znaleźć swój numer rejestru?
ODP: Numer rejestru znajduje się na umowie w jej prawym górnym rogu.
17. Gdzie mogę znaleźć nr konta Szkoły?
ODP: Numer konta Szkoły znajduje się w zakładce "o nas"
18. Czy w Szkole obowiązują ferie zimowe i wakacje?
ODP: O ile wakacje są okresem, kiedy wszyscy uczniowie w Polsce mają czas wolny od nauki, to w szkole dla dorosłych nie istnieje pojęcie ferii zimowych. Charakterystyka Szkoły dla dorosłych determinuje spotkania co około 2 tygodnie, więc zawsze pomiędzy zajęciami jest długi okres, który można wykorzystać na wyjazd i wypoczynek. Również w okresie Świąt Bożonarodzeniowych w planach lekcji pojawia się kilkutygodniowa przerwa spowodowana zwykle świętami, Nowym Rokiem i Świętem Trzech Króli.
PANEL UCZNIA
1. Do czego służy panel ucznia na stronie www.asliceum.pl?
ODP: Panel ucznia to miejsce, gdzie każdy słuchacz znajdzie bardzo ciekawe i ważne informacje w toku swojego nauczania.
Jest tu oczywiście dostęp do Dropboxa, ale także dostęp do lektur szkolnych, linki do stron pomocnych w nauce, a także linki do wybranych podcastów, które możesz słuchać w wolnej chwili!
W panelu ucznia znajdziesz też kontakty do innych członków ASLO - w tym do innych słuchaczy. Możecie ze sobą rozmawiać bez przekazywania swoich danych (numeru telefonu lub maila) bezpośrednio w panelu lub za pomocą oddzielnej aplikacji - Spaces.
2. Co to jest Dropbox i do czego służy?
ODP: Dropbox to bezpłatna usługa jaką jest dystrybucja plików w chmurze. Krótko mówiąc - dzięki Dropbox słuchacze ASLO mają dostęp do najważniejszych plików zamieszczanych przez nauczycieli oraz dyrekcję Szkoły.
Dostęp do dropboxa możliwy jest za pomocą linku dostępnego po zalogowaniu się na stronę www.asliceum.pl
3. Jak mogę dostać uprawnienia do Dropbox?
ODP: uprawnienia do Dropbox może mieć tylko osoba, która wcześniej zapisała się do ASLO.
Wystarczy zarejestrować się na stronie www.asliceum.pl i poczekać na przyznanie uprawnień. Zwykle trwa to kilka minut.
4. Czym jest komunikator Spaces?
ODP: Spaces to aplikacja pozwalająca słuchaczom komunikować się między sobą.
Jest to aplikacja, która jest czymś więcej niż komunikator - za jej pomocą możesz tworzyć społeczność Szkoły, udostępniać swoje zainteresowania, osiągnięcia, a także zapraszać innych słuchaczy do chellenge'ów.
Jeśli chcesz zainstalować aplikację Spaces, wystarczy pobrać ją z:
Spaces dla Androida
Spaces dla systemu OS (Apple IPhone)
oraz po instalacji wpisać kod Szkoły: CENVP6
PRACE KONTROLNE
1. Czym są prace kontrolne i czy są obowiązkowe?
ODP: W zależności od przedmiotu każdy słuchacz powinien Pan mieć zadane od 1 do 3 prac kontrolnych podczas każdego semestru.
Prace kontrolne są podstawą do dopuszczenia do egzaminu końcowego z semestru. Dobrze jest więc wykonywać je sukcesywnie.
Oceny z prac kontrolnych mają niskie znaczenie przy wystawianiu ocen semestralnych. Mają charakter pomocniczy dla nauczyciela w wypadkach, kiedy nie są pewni jaką wystawić ocenę semestralną.
Oceny semestralne wystawiane są głównie na podstawie ocen z egzaminów.
2. Jak powinna wyglądać praca kontrolna oddawana nauczycielowi?
ODP: Podczas nauki słuchacze otrzymują różne prace kontrolne do wykonania. Prace takie powinny być wykonane odręcznie, chyba, że nauczyciel wyraźnie dopuścił też inną formę. Prace muszą być podpisane imieniem, nazwiskiem oraz oznaczeniem klasy. Informacje te powinny być zawarte jedynie na samym początku pracy w widocznym miejscu.
Prace nie podpisane i nie złożone według powyższego schematu mogą nie być sprawdzane bez podania powodu!!!
Może się to wiązać z potrzebą ponownego przystąpienia do napisania pracy lub nawet egzaminu.
EGZAMINY
1. Jakie oceny otrzymuję podczas nauki w ASLO?
ODP: Najważniejszą oceną, jaką otrzymasz ucząc się w ASLO, będzie ocena końcowa z danego przedmiotu. Oceny końcowe z danego semestru wystawiane są na podstawie ocen z egzaminów semestralnych.
Aby podejść do egzaminów semestralnych należy wcześniej oddać prace kontrolne, z których wystawiane są oceny bieżące.
Brak prac kontrolnych może skutkować nie dopuszczeniem do egzaminów semestralnych!!!
Nauczyciel, wystawiając ocenę końcową, może brać pod uwagę oceny z prac kontrolnych, jednak mają one bardzo niską wagę.
2. Jak mogę zaliczyć semestr?
ODP: Każdy semestr kończy się sesją egzaminacyjną. Aby zaliczyć semestr trzeba podejść do egzaminów ze wszystkich przedmiotów realizowanych w danym semestrze.
UWAGA! Wszystkie egzaminy odbywają się w formie ustnej. Dodatkowo egzaminy z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego oraz egzamin z historii z semestru ósmego odbywają się również w formie pisemnej.
3. Kiedy odbywają się egzaminy semestralne (sesja egzaminacyjna)?
ODP: Egzaminy powinny odbyć się na przedostatnich lub ostatnich zajęciach z danego przedmiotu. Informację o terminach zajęć można znaleźć w planie zajęć dostępnym na dropboxie.
Nauczyciele szczegółowo informują o egzaminach podczas zajęć i umieszczają o tym informacje w dropboxie.
4. Kiedy kończą się poszczególne semestry?
ODP: Semestr jesienno-zimowy trwa od września do końca stycznia. Natomiast semestr wiosenny trwa od początku lutego do około 26go czerwca (26 kwietnia dla klasy 4tej). Zdawanie egzaminów poprawkowych z semestru wiosennego możliwe jest również pod koniec sierpnia.
5. Gdzie znajdę wymagania egzaminacyjne?
ODP: Wymagania egzaminacyjne są ogłaszane przez nauczycieli podczas zajęć oraz umieszczane przez nich na dropboxie.
6. Co mam zrobić jeśli nie udało mi się zaliczyć egzaminu w pierwszym terminie (nie było mnie lub go nie zdałem)?
ODP: Jeśli nie udało Ci się zaliczyć egzaminu w pierwszym terminie ogłaszanym przez nauczyciela należy jak najszybciej podejść do takiego egzaminu w terminie dodatkowym lub poprawkowym. Tzn. na najbliższych zajęciach z danego przedmiotu podejdź do nauczyciela i umów się z nim na konkretny termin, który najprawdopodobniej odbędzie się po zakończonych zajęciach z tego przedmiotu według planu.
Egzaminy dodatkowe i poprawkowe mogą odbyć się też w innych terminach ogłoszonych przez nauczyciela na lekcji lub w dropboxie, a także ogłoszonych przez Dyrektora drogą mailową.
UWAGA!!! Warunkiem podejścia do egzaminów w terminach dodatkowych lub poprawkowych jest wcześniejsze złożenie przez słuchacza PODANIA O EGZAMIN.
Terminy składania podań o egzamin mijają:
a) dla semestru jesiennego - 31 stycznia.
b) dla semestru wiosennego - 20 czerwca.
Podanie powinno być złożone własnoręcznie w sekretariacie Szkoły. W uzasadnionych przypadkach jest możliwość złożenia podania w formie mailowej.
UWAGA!!! Brak klasyfikacji ze wszystkich przedmiotów na semestrze jesiennym skutkuje brakiem możliwości do podejścia do sesji egzaminacyjnej w semestrze wiosennym.
7. Gdzie znajdę informację, jakie egzaminy zostały mi jeszcze do zaliczenia?
ODP: Pełne informacje znajdziesz zawsze w sekretariacie Szkoły. Listę ocen z egzaminów semestralnych znajdziesz w zakładce 'moje oceny' w Panelu Ucznia znajdującej się na stronie www.asliceum.pl. Listę egzaminów semestralnych, poprawkowych i klasyfikacyjnych znajdziesz w pliku 'Egzaminy.pdf' znajdującym się w folderze 'Klasa 1' na dropboxie.
8. W jaki sposób mogę złożyć Podanie o egzamin poprawkowy lub dodatkowy?
ODP: Podanie o egzamin może być złożone własnoręcznie. Wystarczy w tym celu odwiedzić sekretariat Szkoły.
9. Nie udało mi się być na wszystkich egzaminach w semestrze wiosennym. Jakie ma to konsekwecje?
ODP: W razie nie zaliczenia wszystkich przedmiotów, będzie wyznaczony dodatkowy termin zaliczeń. Najczęściej sesja poprawkowa (bo o niej mówimy) odbywa się w ostatnich weekendach sierpnia.
UWAGA!!! Osoby, które nie zaliczą wszystkich wymaganych przedmiotów podczas sesji wiosennej oraz nie zaliczą ich podczas sesji poprawkowej w sierpniu, zostaną skreślone z listy słuchaczy!!!
10. Mam do zaliczenia egzamin klasyfikacyjny. Co to takiego i jak mogę go zdać?
ODP: Egzamin klasyfikacyjny to egzamin wyrównujący różnice programowe z Twojej poprzedniej szkoły. Zdanie go jest niezbędne do ukończenia szkoły.
Egzamin klasyfikacyjny możesz zdać na tych samych zasadach co egzamin w terminie dodatkowym lub poprawkowym.
Jeśli musisz zdać egzamin klasyfikacyjny z materiału poprzedniej klasy i aby dowiedzieć się o wymaganiach do niego, wystarczy, że zalogujesz się do panelu ucznia odpowiedniej klasy i znajdziesz dany folder przedmiotowy.
Uwaga! Przed egzaminem klasyfikacyjnym nie musisz przygotowywać prac kontrolnych!
11. W jaki sposób mogę umówić się z nauczycielem na zdanie egzaminu klasyfikacyjnego?
ODP: Egzaminy klasyfikacyjne to egzaminy z wcześniejszych semestrów. Najpierw sprawdź, czy przedmiot egzaminu jest prowadzony przez tego samego nauczyciela, który prowadzi z tobą zajęcia na bieżącym semestrze. W tym celu wejdź na panel ucznia danego semestru (klasy) i sprawdź plan zajęć. Na jego dolnej części znajdziesz listę przedmiotów i przyporządkowanych do nich nauczycieli.
Jeśli dany nauczyciel uczy cię także w bieżącej klasie - po prostu skontaktuj się z nim na najbliższych zajęciach, żeby umówić się na zdanie egzaminu.
Jeśli nie masz dostępu do danego nauczyciela, napisz maila do sekretariatu Szkoły z prośbą o wyznaczenie takiego terminu i czekaj na odpowiedź.
Jeśli zależy ci na szybkim zdaniu egzaminu klasyfikacyjnego, a masz dostęp do nauczyciela w swoim bieżącym semestrze, sprawdź o której godzinie nauczyciel kończy zajęcia i podejdź do niego z prośbą o przeegzaminowanie (możesz to również zrobić zaraz przed zajęciami lub na przerwie). Zwykle nauczyciele mają chwilę czasu i mogą przeprowadzić egzamin. W innych przypadkach umówią się z tobą na inny termin.
OPŁATY
1. Ile kosztuje nauka w AS LO? W jaki sposób uiszczać opłaty.
ODP: Opłata za każdy z semestrów nauki w AS LO jest taka sama. Jednak w semestrach 1-7 powinna być uiszczana miesięcznie, a w semestrze ostatnim (ósmym) jednorazowo.
Należy pamiętać, aby uiszczać opłaty w terminach podanych w umowie (do 10-go dnia każdego miesiąca lub do 31 marca w semetrze ósmym).
2. Co się stanie jeśli spóźnię się z opłatami?
W przypadku kiedy słuchacz zalega z płatnościami, może być niedopuszczony do egzaminów. Dlatego prosimy o systematyczne regulowanie płatności w terminie, szczególnie w okresach poprzedzających sesje egzaminacyjne.
Jeśli już dojdzie do opóźnienia w opłatach lub niemożności dokonania wpłaty prosimy o wizytę w sekretariacie Szkoły przed dniem, w którym będą odbywać się egzaminy.
W przypadku dokonania wpłaty w przeddzień egzaminu przelewem, prosimy o wysłanie potwierdzenia przelewu na adres mailowy: dariusz.myszkowski@aschools.pl.
Polub